Аз държа да си дам мнението, за различните опции:
Уеб програмиране с Django - Големият плюс тук е, че вероятно хората, на които ще им е интересно наброяват малко село (въпреки, че статистиката от вчерашната лекция говори друго, 100% на доста повече хора ще им е интересно - аз, например, нямам интерес към това, но пък ще ми се НАЛОЖИ да разуча Django). Минуса е, че хората, които нямат хал-хабер от уеб програмиране (поне 1/3 от курса) ще умрат от тъпотия. Не за друго, ами защото това е като да бяхме почнали класовете в Python без да сме разбрали що е ООП, но пък няма време (и като цяло не мисля, че му е мястото в курса по Python) да се покриват основите на уеб програмирането. За тези, които пък разбират от уеб програмиране http://docs.djangoproject.com/en/1.3/ ще свърши работа. Абе, като цяло, аз лично съм по-скоро против, тъй като ползването на Django е въпрос на необходимост, следователно е по-логично всеки да разучи това, което му трябва. Тук е мястото да кажа, че ако преподавателския колектив сметне, че по някоя от изброените теми може да се кажат много адски полезни неща, които трудно човек ще научи без много опит, то е добра идеята темата да присъства, тъй като няма как човек да научи някои важни специфики на Django, да речем, само от четене на документацията.
Overall: 2/3 (обичам да оценявам разни неща :D)
Git и системи за управление на версиите - Големият плюс на това, е че на почти всички, които ще се занимават професионално с програмиране, ще им се наложи да ползват Version Control System. Големият минус е, че мнозинството не го знаят. Адски полезно, проблема е, че на доста хора няма да им е интересно, защото ще си мислят "WTF, какво ме е*е това?!?".
Overall: 3/3 (доста съм пристрастен тук :D)
Паралелизъм (multithreading/нишки) - Полезно и, предполагам, достатъчно кратко за една лекция (предвид факта, че, до колкото видях, е имало такава лекция някоя от предишните години). Много е вероятно на почти всички да им се наложи да се занимават с ПРПСП (Bazinga!), проблема е, че на пръв поглед не изглежда ужасно вълнуващо и интересно.
Overall: 2.718281/3
SQL и NoSQL бази данни - Още едно полезно нещо, с което (again) вероятно на всеки ще му се наложи да има взимане-даване. Проблема тук отново е това, че не е супер вълнуващо и на пръв поглед не особено впечатляващо. Темата е доста важна, но пък паак трябва да се постави някаква основа, което малко или много променя нещата.
Overall: 2/3
GUI (PyQt, Windows Forms) - Meh. Но пък на много хора може да им се стори интересно, а от опита си с Java GUI-та смятам, че е много полезно да има кой да обясни нещата, вместо човек да се мъчи сам. Като цяло - едно от малко по-скучните неща, но пък хората очевидно не харесват интересните и ужасно полезни такива. :)
Overall: 1.5/3
Разработка на игри(PyGame) - Тук дори е възможно да се получи по-голямо селце отколкото при Django, защото хората искат да правят игри (без капка ирония, тъй като и мен това ме влече). Уви, хората забравят, че Python е бавен и не е най-добрия език за целта. Какво пък толкова, щом хората са могли да ползват Python за Civ IV, явно има някакъв хляб в това.
Overall: 2.нещо/3
Python и C (C библиотеки, ctypes) - Доста дълбоки води. Плюса е ясен, но не съм сигурен дали си заслужава, тъй като не много хора ще вникнат добре в материала. Тук нямам добра аргументация, предполагам това е доста силен инструмент, но не съм сигурен, че аудиторията и знанията на хората са подходящи за такава лекция. Нищо лично C. ;(
Overall: 1.5/3 (не сложих 1/3, защото не искам C библиотеките и ctypes да ми се обидят и пак казвам, не е заради самия материал!)
Имплементации на Python (IronPython, Jython, PyPy, Stackless) - Не е като да няма какво да се каже, но тук важи с огромна сила, това което казах за Django. Използването на тези неща е въпрос на необходимост и, въпреки че е добра идея хората да знаят за тяхното съществуване, не мисля, че му е мястото в курса по Python да се задълбава много във това. Не е лошо и да се дадат като пример, за това какво може Python, но цяла лекция за въпросните имплементации на езика ще дойде в повече на мнозинството. Най-скучната лекция до сега, бих казал, че е тази с библиотеките. Предполагам доста хора биха ме подкрепили. Полезни неща, да, но докато не му потрябват на някого, няма да седне и да ги разучи като хората.
Overall: 1.5/3 (а не 1/3, защото не искам да обиждам IronPython, Jython, PyPy, Stackless и други, а освен това те са 4+, а аз съм сам, така че не искам да имам проблеми с тях. Тук отново ще кажа, не е проблема в материала, а в това, че е възможно да не се получи особено добра лекция, а освен това доста хора никога няма да опрат до тези имплементации на езика)
Знам, че повечето хора няма да оценят важността на някои от темите, но поне си казах мнението. :)